Jak dobrać rozmiar i pojemność boxa dachowego?

Wybór boxów dachowych jest ogromny. Z tego powodu wybór tego odpowiedniego może być dość trudny. Najwięcej problemów przysparza dobranie odpowiedniej pojemności oraz rozmiarów bagażnika. Zwykle wiąże się to z tym, że w momencie zakupu boxa nie wiemy jeszcze, co dokładnie będziemy w nim przewozić. Na szczęście z wątpliwościami można się dość łatwo uporać i wybrać box idealny. Jak to zrobić?

Zacznij od planowania

Zanim zaczniesz szukać box na samochodowy dach, sprecyzuj, co zamierzasz przewozić. Nie śpiesz się, ale daj sobie trochę czasu na to, by na spokojnie przemyśleć, co chcesz przewozić. Zupełnie inaczej będzie przecież wyglądał box do przewozu sprzętu narciarskiego, a inaczej taki do zwykłych walizek. Jeśli masz sprecyzowane, jakie torby chcesz przewozić w swoim boxie dachowym, możesz łatwo je zmierzyć. Sprawdź koniecznie wszystkie wymiary. Możesz nawet rozplanować potencjalne ułożenie poszczególnych toreb i zmierzyć ich wymiary, gdy leżą położone obok siebie. Wydaje się to dość żmudne, ale jest to równocześnie najprostszy i najpewniejszy sposób sprawdzenia, czy na pewno zmieścisz w swoim boxie wszystko, co chciałbyś ze sobą zabrać. Pamiętaj, by zmierzyć wszystkie boki swoich bagaży. Nie zapominaj o wysokości, by dobrać box, który nie będzie zbyt niski. Nie musisz też pamiętać o zostawianiu miejsca nad ładunkiem. Wystarczy kilka centymetrów, by pokrywa swobodnie się zamknęła. Zbyt dużo wolnego miejsca w boxie oznacza niepotrzebne przewożenie powietrza i docelowo łączy się z większymi oporami powietrza, które nie mają uzasadnienia, jeśli akurat nie przewozisz niczego ważnego.

Pamiętaj o obciążeniu!

Sprawdź, jakie jest maksymalne obciążenie boxa dachowego. Tej wartości nie wolno przekraczać po to, by nie wpłynąć na stabilność samochodu. Zważ przedmioty, które chcesz przewozić i zsumuj ich masę. Tylko tak dowiesz się, czy mieści się ona w określonym zakresie. Warto też dodać, że niemal każdy box dachowy do auta ma dość duże maksymalne obciążenie. Oznacza to, że przewożąc zwykłe bagaże, np. na wakacje trudno jest je przekroczyć. Jeśli jednak masz wątpliwości, czy dany przedmiot nie jest zbyt ciężki, to możesz też dla własnego bezpieczeństwa zrezygnować z przewożenia go w boxie. Możesz ważyć swoje bagaże przed każdym załadunkiem… albo po prostu zachować zdrowy rozsądek. Jeśli masz problem podnieść jakiś ładunek na wysokość dachu samochodu, to najprawdopodobniej jest on zbyt ciężki, by był przewożony w ten sposób. 

Co jest ważniejsze – pojemność czy obciążenie?

Parametry te mówią o dwóch zupełnie różnych rzeczach. Jeśli masz do przewiezienia duże, ale lekkie rzeczy, to pewnie będzie zależało Ci na dużej pojemności boxa. Jeśli masz mniejsze, ale ciężkie rzeczy, to raczej będziesz musiał zwrócić większą uwagę na maksymalne dopuszczalne obciążenie. Jeśli jednak nie wiesz jeszcze, co dokładnie będziesz przewozić albo masz ogólne pojęcie i szukasz rozwiązania uniwersalnego, to szukaj boxów średniej wielkości i o średniej wartości maksymalnego obciążenia. W ten sposób zdecydujesz się na box, który powinien pomieścić najważniejsze z Twoich bagaży i równocześnie nie będziesz inwestować w model zbyt duży i mocny.

Comments are closed.